Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Konserwacja tradycyjna

MAKSIMUM ZACHOWANIA – MINIMUM INGERENCJI

Autor: zkzb, 31-10-2017

 

MAKSIMUM ZACHOWANIA – MINIMUM INGERENCJI

Podczas 5. Targów Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO  2017, 8-ego listopada odbędzie się konferencja współorganizowana przez  Bibliotekę Narodową i jak zwykle poświęcona ochronie i konserwacji materiałów bibliotecznych przechowywanych w bibliotekach polskich. W tym roku zaproponowaliśmy dyskusję na temat niezwykle ważny dla ochrony zabytków – Współczesne decyzje konserwatorskie w ochronie materiałów bibliotecznych: maksimum zachowania – minimum ingerencji. Od wielu lat zachodzą zmiany w metodyce prac konserwatorskich realizowanych w pracowniach konserwatorskich  bibliotek polskich. W związku z tym, że skala zmian jest ogromna i odnosi się do bardzo wielu obszarów ochrony materiałów bibliotecznych celowo chcemy ją mocno wyartykułować dla środowiska bibliotekarskiego.

 

Powyżej przykłady konserwacji zachowawczej dwóch rękopisów ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Pierwszy zawiera na ponad 1171 kartach kazania z lat 1648-1690 spisane w Królewcu, drugi to rękopis prawosławny spisany w 1699 roku.

 

Zapraszamy na konferencję i do odwiedzania bloga Dobre zachowanie.

 

http://www.targidziedzictwo.pl/

KONSERWACJA W RAMACH PROJEKTU PATRIMONIUM

Autor: zkzb, 17-08-2017

W ramach projketu „Patrimonium”, poświęconemu digitalizacji i udostępniania polskiego dziedzictwa narodowego zbiorów z Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej, Instytut Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych wykonuje przeglądy konserwatorskie wszystkich obiektów wyselekcjonowanych do skanowania  lub fotografowania.

Prezentowany na zdjęciach, zdeformowany blok rękopisu, w czasie przeglądu konserwatorskiego został skierowany na warsztat konserwatora . Zniekształcenie grzbietu utrudniało otwieranie i przekładanie kart i uniemożliwiało bezpieczną digitalizację. Zdecydowano się na przywrócenie grzbietowi pierwotnej formy bez rozszywania bloku i jakiejkolwiek głębszej ingerencji. Po konserwacji rękopis zabezpieczono kopertą konserwatorską. Maksimum zachowania – minimum ingerencji.

http://www.bn.org.pl/patrimonium/o-projekcie/

PATRIMONIUM – DIGITALIZACJA RĘKOPISÓW

Autor: zkzb, 12-05-2017

W ramach projektu Patrimonium konserwatorzy Instytutu Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych przygotowują do digitalizacji najcenniejsze obiekty Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Ze względu na potrzeby projektu nie są wykonywane pełne konserwacje, a jedynie prace zabezpieczające obiekty i umożliwiające ich bezpieczną digitalizację, której efektem są czytelne informacje w obrazie cyfrowym.

Na zdjęciach prezentujemy rękopis wykonany na papierze maszynowym o niskiej trwałości. Pierwsza fotografia przedstawia materiał biblioteczny przed zabiegami, z licznymi uszkodzeniami i deformacjami. Druga przedstawia stan obiektu po zachowawczych działaniach konserwatorów: oczyszczeniu, prostowaniu i naprawach.