Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Konserwacja masowa

[B.D.] JAK NALEŻY CZYTAĆ?

Autor: zkmzb, 07-06-2019

Ciekawy zabytek piśmiennictwa poświęcony  zmaksymalizowaniu korzyści z lektury.

Ze spisu treści wynika, że poradnik skierowany jest do dorosłych czytelników, dopiero ostatni rozdział poświęcony jest notatkom dzieci i młodzieży szkolnej.

Książeczkę [32 strony!] wydało wydawnictwo Hawu, znane też jako Wydawnictwo „Pomoc Szkolna” H. Wajnera, działające przez cały okres międzywojenny [czyli 1918-1939]. Tajemniczy autor D.Stefanowicz – Dyrektor Gimnazjum – pozostaje nierozszyfrowany 🙂 Całość poświęcona jest stworzeniu notatek, konspektów itp.

Na s.19 autor krytycznie odnosi się do czytelników, którzy  „starają się nabyć na własność jaknajwięcej książek, które postanowili przeczytać. Jest to bezsprzecznie wielka wygoda, ale nieraz odbija się ujemnie nie tylko na systematycznym prowadzeniu notatek z tych książek, ale również na stopniu ich opanowania i przerobienia” .

Autor zwraca też uwagę, że notatki z książek przeczytanych przed zapoznaniem się z omawianym poradnikiem Dyr. Stefanowicza, sporządzone z pamięci –  mogą być niepełne, niedokładne i nieszczegółowe…..

ergo – jeśli chcecie doprowadzić do perfekcji robienie notatek, wypisów i konspektów z przeczytanych książek – korzystajcie na bieżąco z bibliotek publicznych i internetowych!

 

 

PATRIMONIUM – ZBIORY MUZYCZNE

Autor: lab_kon, 08-04-2019

Wśród bardziej i mniej ambitnych wyzwań na jakie trafiamy w programie PATRIMONIUM, znalazł się obiekt pochodzący z Zakładu Zbiorów Muzycznych. Jednostka oznaczona sygnaturą Mus.II.20.860 cim. należy do zbiorów rzadkich BN. Misterna praca renowatora i konserwatora sprawiła, że będzie można go bezpiecznie poddać digitalizacji.

Dodam, że wykonywanie prac tego typu jest dla nas prawdziwą przyjemnością w zetknięciu z codzienną rutyną i mozołem ratowania obiektów XIX i XX-wiecznych, wytworzonych zwykle na papierze dużo gorszej jakości.

***

Projekt „Patrimonium – digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej” realizowany jest środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 oraz budżetu państwa

SZKOLENIE: 14-15 MAJA 2019

Autor: zkmzb, 22-02-2019

Zapraszamy na szkolenie z ochrony zbiorów bibliotecznych – stosowanie zasad profilaktyki przez każdego z pracowników instytucji i przez czytelników przyczynia się do przedłużenia życia naszym kolekcjom .

opis szkolenia: https://bn.org.pl/dla-bibliotekarzy/szkolenia/oferta-szkoleniowa/profilaktyka-konserwatorska-zbiorow-bibliotecznych

Na krótkim filmie z Metropolitan Museum of Arts mamy wypunktowane zasady bezpiecznego zachowania w czytelni i operowania woluminami. Zachęcamy do obejrzenia, powtórzymy te zasady w języku polskim i dodamy dużo dodatkowych informacji!

https://www.youtube.com/watch?time_continue=237&v=0UnXsWudagQ