Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

MAŁE ODKRYCIA

Autor: lab_kon, 16-12-2015
  • Facebook
  • Google Plus
  • Pinterest
  • Wykop

Do Pracowni Konserwacji Masowej Arkuszy wpływają bardzo zróżnicowane typy zbiorów. Najwięcej pracy i niekiedy niespodzianek przysparzają nam obiekty z Zakładu Kartografii BN. Mimo ogólnie przyjętego założenia masowego sposobu ich zabezpieczania, wymagają indywidualnego podejścia i trybu pracy przewidzianego w konserwacji tradycyjnej. Mapy w średnim i złym stanie zachowania (około 40% każdego zlecenia) często ratowane były w już przeszłości w sposób, który zmusza nas do przeprowadzenia pełnego zakresu czynności konserwatorskich.

W trakcie pozbywania się naleciałości z przeszłości dochodzi do małych odkryć…

 

ZZK 536: Niekompletna mapa w trakcie odklejania z dublażu wykonanego na szary papier. Usunięcie podklejenia było konieczne ze względu na zniszczenia obejmujące zarówno mapę jak i źle dobrane podłoże dublujące. W trakcie rozklejania warstw, okazało się, że znaczny fragment mapy został podwinięty w trakcie naklejania obiektu na papier.

ZZK 114: Obiekt z podobnym problemem – zniszczeń obiektu i rozległego podklejenia, którym został niegdyś zabezpieczony. Po odklejeniu okazało się, że wzmacniający mapę arkusik nie jest zwykłym kawałkiem papieru. Do zbiorów wrócą więc zamiast jednego – dwa obiekty.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>