Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

Autor: zkzb, 09-05-2019

Deformacja konstrukcji kodeksu widoczna na powyższych fotografiach jest często spotykana w obiektach nie posiadających już oprawy. Profil wyokrąglonego grzbietu zmienia się drastycznie z powodu przesuszenia i skurczenia się warstwy kleju glutynowego użytego do zaklejenia jego powierzchni. Taki stan kodeksu bardzo utrudnia bezpieczne otworzenie i przekładanie kart uniemożliwiając przeprowadzenie digitalizacji.

W ramach prac przygotowujących obiekt do skanowania w projekcie Patrimonium wykonano zabieg korygowania profilu grzbietu.

Czynności przeprowadza się po stopniowym nawilżeniu i uelastycznienia kleju. Skrajne części bloku koryguje się ręcznie. Środkową część bloku koryguje się przez wprowadzanie w środki składek arkusza blachy cynkowej większego niż format karty, i stopniowe delikatne wypychanie tych składek. Krawędź blachy jest zabezpieczana papierem, tak aby przez tarcie nie uszkodzić wnętrza składek.

Przeprowadzenie zabiegu jest czasochłonne, wymaga też dużego wyczucia i doświadczenia.

Rękopis po przeprowadzonych zabiegach zabezpieczono w opakowaniu wykonanym na miarę z kartonu bezkwasowego spełniającego wymagania normy ISO 16245.

Pozostałe elementy, w postaci fragmentów kart, zostały rozprostowane, podklejone bibułką japońską i zabezpieczone w obwolucie z wyżej wymienionego kartonu.

***

Projekt „Patrimonium – digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej” realizowany jest środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 oraz budżetu państwa

Możliwość komentowania jest wyłączona.