POLECAMY
Norma Międzynarodowa PN-ISO 11799 dotyczy warunków przechowywania zbiorów archiwalnych i bibliotecznych. Opracowana została przez Komitet Techniczny nr 242 ds. Informacji i Dokumentacji i zatwierdzona 29 maja 2006 roku przez Prezesa PKN. W normie określono cechy charakterystyczne magazynów ogólnego przeznaczenia, użytkowanych do długoterminowego przechowywania zbiorów. Zakres normy w pierwszym momencie może sprawiać wrażenie dosyć wąskiego obszaru, w którym nie uwzględniono specyficznych wymagań dla długoterminowego przechowywania dokumentów innych niż papierowe lub jedynie częściowo papierowe, ani pergaminu, welinu, dokumentów fotograficznych i dokumentów czytelnych maszynowo ale poszerzają go wcześniej wydane normy z zakresu przechowywania i ochrony papieru, fotografii, taśm filmowych, poliestrowych, magnetycznych i dysków optycznych: ISO 9 706 ISO 12 606 ISO 18 902 ISO 18 911 ISO 18 918 ISO 18 920 ISO 19 923 ISO 19 925 W normie wprowadzono wyraźne zastrzeżenie, że nie dotyczy ona procedur związanych z zarządzaniem magazynami i przechowywaniem materiałów archiwalnych i bibliotecznych.
POLECAMY usunięcie wszystkich kwiatów doniczkowych z pomieszczeń, w których materiały biblioteczne przechowujemy na stałe lub okresowo.
Do pracy z zabytkowymi obiektami polecamy rękawice ochronne (bawełaniane, nitrylowe, winylowe lub lateksowe).
Jest to podstawowe narzędzie pracy z książką zabytkową lub innym materiałem bibliotecznym przeznaczonym do wieczystego przechowywania.
Polecamy „Notes Konserwatorski”, czasopismo poświęcone problematyce ochrony oraz konserwacji i restauracji materiałów bibliotecznych.
Pierwszy numer Notesu Konserwatorskiego ukazał się w 1998 r. Od tamtej pory czasopismo ukazuje się regularnie.
Nowy numer 15. oraz starsze numery „Notesu Konserwatorskiego” są dostępne w Bibliotece Narodowej w księgarni i w wydawnictwie.
Zobacz więcej informacji na stronie BN w dziale Wydawnictwa