Biblioteka Narodowa używa na swojej stronie plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. [zamknij]

[B.D.] JAK NALEŻY CZYTAĆ?

Autor: zkmzb, 07-06-2019

Ciekawy zabytek piśmiennictwa poświęcony  zmaksymalizowaniu korzyści z lektury.

Ze spisu treści wynika, że poradnik skierowany jest do dorosłych czytelników, dopiero ostatni rozdział poświęcony jest notatkom dzieci i młodzieży szkolnej.

Książeczkę [32 strony!] wydało wydawnictwo Hawu, znane też jako Wydawnictwo „Pomoc Szkolna” H. Wajnera, działające przez cały okres międzywojenny [czyli 1918-1939]. Tajemniczy autor D.Stefanowicz – Dyrektor Gimnazjum – pozostaje nierozszyfrowany 🙂 Całość poświęcona jest stworzeniu notatek, konspektów itp.

Na s.19 autor krytycznie odnosi się do czytelników, którzy  „starają się nabyć na własność jaknajwięcej książek, które postanowili przeczytać. Jest to bezsprzecznie wielka wygoda, ale nieraz odbija się ujemnie nie tylko na systematycznym prowadzeniu notatek z tych książek, ale również na stopniu ich opanowania i przerobienia” .

Autor zwraca też uwagę, że notatki z książek przeczytanych przed zapoznaniem się z omawianym poradnikiem Dyr. Stefanowicza, sporządzone z pamięci –  mogą być niepełne, niedokładne i nieszczegółowe…..

ergo – jeśli chcecie doprowadzić do perfekcji robienie notatek, wypisów i konspektów z przeczytanych książek – korzystajcie na bieżąco z bibliotek publicznych i internetowych!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>